• Jak dbać o torebkę z filcu?

Torebka z filcu to najlepsza przyjaciółka każdej kobiety. Robiona ręcznie przyciąga wzrok misternymi zdobieniami, a przy tym jest komfortowa i praktyczna. Niestety, filcowy dodatek jest podatny na zniszczenia, w tym uszkodzenia mechaniczne i mechacenie. Co więc należy zrobić, aby nasza torebka cieszyła się pięknym wyglądem i funkcjonalnością przez długi czas?

Czego nie lubi torebka filcowa?

Bardzo częste pocieranie i naciskanie filcu powoduje, że torebka traci swój pierwotny wygląd przez samoczynne filcowanie się wełny. Narażenie tak delikatnego materiału na kontakt z innymi przedmiotami i powierzchniami negatywnie wpływa na jego stan. Ocieranie torebki filcowej o płaszcz lub kurtkę doprowadzi do jej uszkodzenia, zmechacenia włókien i w efekcie powstania drobnych, nieestetycznych kulek, które obniżają walory estetyczne produktu. Dlatego lepiej jest wziąć torebkę do ręki niż zawiesić ją na ramieniu w przepełnionym autobusie lub tramwaju. Tego typu wyroby nie preferują również prania i suszenia w pozycji wiszącej – niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do zdeformowania materiału i odkształcenia torby z filcu.

Jak wyczyścić torebkę z filcu?

Filcowy dodatek wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wszelkie zabrudzenia czyścimy na sucho w domu lub pralni chemicznej. W przypadku, gdy konieczne staje się wypranie torebki z filcu w pralce, warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, woda w czasie prania i płukania powinna mieć od 30 do 35 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby temperatura cały czas była stała. W przeciwnym razie, możemy doprowadzić do skurczenia się tkaniny. Do prania takiej torebki wykorzystujemy tylko i wyłącznie preparaty przeznaczone do prania wełny. Najlepiej, jeśli wybierzemy środki z zawartością lanoliny. Posiadaczki torebki filcowej mogą ją również wyprać ręcznie. Wtedy należy moczyć ją w wodzie z detergentem przez 2-3 godziny, a następnie kilkukrotnie ją wypłukać. W trakcie prania nie można pocierać, ściskać ani wykręcać torebki. Po wypraniu, delikatnie odciskamy tkaninę i układamy ją na suchym ręczniku tak, aby przywrócić jej pierwotny kształt. Co ważne, torbę z filcu nie suszymy w pozycji wiszącej – nasączone wodą włókna mogą spowodować ich deformację. Jeśli nie chcesz doprowadzić do zabrudzenia torebki filcowej, pamiętaj o jej regularnym wewnętrznym oczyszczaniu. Tym sposobem Twoja torba na długo zachowa swój świeży zapach.

Zmechacony filc – jak go usunąć?

Zmechacone włókna lub nieestetyczne kulki możesz usunąć maszynką do golenia, nożyczkami lub specjalną golarką do ubrań. Podczas wykonywania tej czynności należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić struktury materiału – dlatego odcinamy tylko drobne kuleczki i wystające zmechacenia.

Filc to niezwykle wdzięczny materiał, z którego można wyczarować kolorowe, cieszące oko torebki, buty i drobne dodatki. Wygodna i przyjemna w dotyku tkanina zapewni najwyższy komfort noszenia i doskonale będzie pasować do każdej stylizacji. Aby jednak zachowała swój pierwotny wygląd i kształt, warto poznać zasady jej pielęgnacji. Dzięki temu filcowy dodatek będzie Ci służył przez długie lata!

Monochromatyczna lub ozdobiona wzorzystymi ornamentami? W kolekcji naszego sklepu znajdziesz torebki w nowoczesnej odsłonie. Pokochaj filc na nowo.

Wyświetl wszystkie torebki z filcu dostępne w naszym sklepie